Aktualności
MISTRZOWIE SZTUKI KULINARNEJ
Data dodania: 12.12.2018 r.

MISTRZOWIE SZTUKI KULINARNEJ

 

29 listopada 2018r dwoje naszych uczniów z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych: Marcin Znyk i Sara Wiśniewska stanęli do walki o tytuł mistrza Sztuki Kulinarnej i Kelnerskiej w IX edycji wojewódzkiego konkursu gastronomicznego pod tytułem „Zasmakuj Pomorza Zachodniego”.

Konkurs odbył się w Zespole Szkół Nr 6 im. M. Reja w Szczecinie pod honorowym patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu w ciągu 1 godziny sześciu porcji dania głównego z wykorzystaniem polędwicy wieprzowej zgodnie
z tematem wiodącym konkursu oraz z kryteriami oceny wyszczególnionym
w regulaminie w trzech kategoriach tj. : prezentacja potrawy, smak potrawy, Mise en place i czystość. Podczas sporządzania potrawy nie można był korzystać z półproduktów, substancji gotowych ani przygotowanych wcześniej.

Walka była wyrównana, gotowanie na wysokim poziomie, a ocena bardzo surowa i profesjonalna. Emocji było niemało zwłaszcza, że każda z dziesięciu drużyn chciała wygrać za wszelką cenę.

Nasi uczniowie wykonali sześć porcji polędwicy wieprzowej obsmażanej sute, obtoczonej w ziarnach i zapieczoną w szynce  szwardzwaldzkiej, sos pieczarkowo-serowy, salsę z ogórka kiszonego i chili, oraz puree z groszku
i szpinaku. Wszystko pod czujnym okiem Jury składające się z mistrzów branży gastronomicznej w Szczecinie tj.  p. M. Siwak  (szef kuchni Park Hotel),
p. A. Krzymkowski (szef kuchni The Lavender Wine & Kitchen),
p. R. Marczyński (szef technologiczny Robot Coupe).

Marcin i Sara spisali się znakomicie w kategorii Mise en place i czystość oraz tekstura potrawy. Okazało się jednak, że mniej znaczy lepiej więc przepych na talerzu nie został pozytywnie oceniony. W ostatecznym rozrachunku znaleźli się tuż za podium i mimo, iż to najgorsze z możliwych miejsc wracali do domu
w wyśmienitych humorach. Pozyskali cenne doświadczenie i nabyli nowe umiejętności. Już myślą o udziale w kolejnej edycji –postawa prawdziwego wojownika.

BRAWO młodzi. Jesteśmy z Was dumni i życzymy coraz lepszych wyników i sukcesów kulinarnych.

Obrazy newsów: sztuka1.jpg

Obrazy newsów: sztuka2.jpg

Obrazy newsów: sztuka3.jpg

Obrazy newsów: sztuka4.jpg

Obrazy newsów: sztuka5.jpg

Obrazy newsów: sztuka6.jpg

Obrazy newsów: sztuka7.jpg

Obrazy newsów: sztuka8.jpg

Dzień wolontariatu
Data dodania: 10.12.2018 r.

 Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

5 grudnia 2018 Szkolne Koło Wolontariatu  obchodziło Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.  Przewodnicząca Szkolnego Koła Natalia Nowakowska przygotowała na tę okoliczność prezentację dotychczasowej działalności naszych wolontariuszy na terenie szkoły i  miasta. W spotkaniu uczestniczył Burmistrz Miasta pan Piotr Feliński, który opowiedział o swoich początkach w wolontariacie i zaangażowaniu w akcje charytatywne.  Wyraził podziękowania młodzieży za chęć niesienia pomocy innym, za empatię i czynienie dobra, które wraca. Zachęcał  również  do zaangażowania w akcje, które  w najbliższym czasie zorganizuje Urząd Miasta.  Na „małą” chwilę swoją obecnością zaszczycił nas pan Dyrektor  Maciej Zbieg.  Czas upłynął nam szybko, słodko i w miłej atmosferze.

Dziękujemy pani Anicie Wiśniewskiej za przygotowanie serwisu kawowego, a klasie I B TŻ i UG za upieczenie pierników.

Opiekunki SKW

Obrazy newsów: wolo20181.jpg

Obrazy newsów: wolo20182.jpg

Obrazy newsów: wolo_20183.jpg

Obrazy newsów: wolo20184.jpg

Obrazy newsów: wolo20185.jpg

Szczypiorniak
Data dodania: 05.12.2018 r.

Obrazy: szcypiorniak_2018.jpg

Mikołajkowy Turniej piłki ręcznej
Data dodania: 05.12.2018 r.

Obrazy: plakat_2018.jpg

Konkurs fotograficzny
Data dodania: 16.11.2018 r.

Konkurs Fotograficzny

Instytut Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Szczeciński Oddział Polskiego Towarzystwa Socjologicznego ogłaszają V edycję  ogólnopolskiego konkursu fotograficznego pt. „SPOŁECZEŃSTWO W OBIEKTYWIE”. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich.

Zdjęcie/a konkursowe można składać indywidualnie lub zespołowo do dnia 15 grudnia 2018. Zgłoszenie następuje poprzez przesłanie pliku pocztą elektroniczną na adres mailowy: socjologia@whus.pl. Zwycięzcom nagrodzonych zdjęć zostaną przyznane atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Po rozstrzygnięciu konkursu najciekawsze zdjęcia opublikowane zostaną na stronie internetowej Organizatora oraz podczas wystawy pokonkursowej, która będzie eksponowana na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego.

Szczegółowe informacje oraz regulamin Konkursu znajdują się w załączeniu oraz na stronie internetowej: http://www.socjologia.whus.pl.

REGULAMIN (KLIKNIJ TUTAJ)

Wieczór z książką
Data dodania: 16.11.2018 r.

Nie jeden przepis na życie

Łacina – czy to martwy język? Tego dowiedzieliśmy się w październikowy wieczór przy dźwiękach gitary Krzysztofa Kępskiego i wokalu Martyny Maląg.

Na początku spotkania usłyszeliśmy krótkie wprowadzenie na temat roli łaciny w naukach takich, jak filozofia, medycyna, prawo, biologia itp. Dowiedzieliśmy się, że wiele współczesnych słów (np. nazwy miesięcy w języku angielskim, francuskim i niemieckim) mają etymologię łacińską. Interesującym momentem spotkania była rozmowa na temat aforyzmów, złotych myśli filozofów starożytnych. Każdy z uczestników otrzymał broszurkę, w której znajdowały się sentencje w wersji polskiej i łacińskiej. Mieliśmy możliwość czytania, ku naszemu zdziwieniu, maksym w języku Cycerona. Okazały się one ponadczasowe i aktualne także w dzisiejszej dobie.

W spotkaniu uczestniczyły również koleżanki z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, które mają możliwość uczenia się języka łacińskiego. Opowiedziały nam o swoich wrażeniach z pierwszych lekcji tego języka.

Nasze rozmowy były osłodzone łakociami. Nasze panie (Jadwiga Zbieg i Anna Dziórawiec) polecały nam książki o filozofii, np. Świat Zofii, Łacina na co dzień, Historia filozofii. Dopełnieniem całości naszego spotkania była dekoracja w postaci łacińskich sentencji, portretów znanych filozofów. 

Jedno wiemy – historia płynie, a przepisy na życie są zawsze takie same. To był ciekawy wieczór.

Z pozdrowieniami – Tomek Kobiałka, uczeń kl. IV A TMR

Obrazy newsów: poe1.jpg

Obrazy newsów: poe2.jpg

Obrazy newsów: poe3.jpg

Obrazy newsów: poe4.jpg

Obchody 100-lecia Niepodległości
Data dodania: 09.11.2018 r.

OBCHODY 100-LECIA NIEPODLEGŁOŚCI w ZSR CKP w ŚWIDWINIE.

Obrazy artykułów: 100list7.jpg

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie ZSR CKP w Świdwinie rozpoczęli od początku 2018r. Były organizowane wycieczki o charakterze historycznym, gdzie nasza młodzież zapoznała się ze zbiorami muzealnymi zgromadzonymi w Szczecinie, w Koszalinie i w Świdwińskim Ośrodku Kultury. W piękny sposób zostały zaakcentowane Święta o Charakterze Narodowym, poprzez spotkanie z przedstawicielami Związku Piłsudczyków Polskich i tablic tematycznych dotyczących Żołnierzy Wyklętych, historii Świdwina i Świąt Majowych.  Na początku roku szkolnego nasza placówka została przyozdobiona najważniejszymi datami z historii Polski. Także od  września młodzież w ramach praktycznej nauki zawodu, zapoznała się z kuchnią dwudziestolecia międzywojennego. W październiku odbyło się Narodowe Czytanie  „Przedwiośnia” St. Żeromskiego. W czasie przerw lekcyjnych na szkolnych korytarzach można było usłyszeć piosenki najbardziej popularne wśród naszych uczniów w ramach akcji 100 piosenek na 100-lecie.

Jednak najważniejsza uroczystość odbyła się 09.11.2018r. Dzień ten rozpoczął pochód społeczności szkolnej do kościoła na mszę koncelebrowaną z udziałem J.E.KS Biskupa Edwarda Dajczaka , w której aktywnie uczestniczyła nasza młodzież przygotowana przez Panią Katarzynę Borną. Następną częścią naszych obchodów było spotkanie, przy pomniku Ojca Św. Jana Pawła II, zaproszonych gości i świdwińskich placówek oświatowych. Wspólną część uroczystości rozpoczęła pani Małgorzata Sokołowska od rysu historycznego dotyczącego polskiej drogi do niepodległości.

  Pochód przeszedł pod Pomnik Poległym i Pomordowanym Żołnierzom i Ofiarom faszyzmu i stalinizmu. Został odśpiewany hymn Polski, a niecodziennym i widowiskowym elementem było wypuszczenie  1500 balonów biało-czerwonych w trakcie apelu pamięci wygłoszonego przez Panią Dorotę Lewandowska.

Kolejna część imprezy została podzielona na trzy części. Zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie klas pierwszych, mieli możliwość uczestnictwa w akademii słowno-muzycznej zaprezentowanej w świdwińskim zamku. Akademię przygotowały Panie Małgorzata Sokołowska i Jadwiga Zbieg. Przedstawiono najważniejsze wydarzenia z historii Polski, śpiewając pieśni, z  którymi szliśmy do niepodległości. Zespół muzyczny został przygotowany pod wyczulonym słuchem Pana Artura Ardziejewskiego. Zachwyciło emocjonalne i aktywne uczestnictwo publiczności. Miłą niespodzianką była również  wspólna recytacja wiersza Władysława Bełzy „Kto ty jesteś” przez Pana Dyrektora Andrzeja Muchorowskiego ze swoim wnuczkiem Tomkiem.  Występ skradł serca wszystkim  obecnym. 

W tym samym czasie klasy maturalne uczestniczyły w spotkaniu z Panem Zbigniewem Czajkowskim na wykładzie „Świdwin- wczoraj i dziś- moja mała ojczyzna.” Prowadzący zaciekawił swoją wiedzą odnośnie naszego miasta.

Pozostali uczniowie zgromadzeni na hali sportowej  oglądali  fragmenty Pana Tadeusza w reż. A. Wajdy. Następnie maluchy ze świdwińskich  przedszkoli zatańczyły poloneza, dzięki współpracy z wychowawczyniami z Panią Joanną Zimny i Panią  Jolantą Popielewską. Maluszki stworzyły wyjątkowo wzruszający obrazek .

Ostatnim punktem obchodów było wspólne zatańczenie poloneza w ramach 100 par na 100-lecie. Dziewczęta przyozdobione zostały biało-czerwonymi wiankami, natomiast chłopcy dostojnie prezentowali się w galowych strojach z kokardami narodowymi. Wydarzenie to zrobiło niesamowite wrażenie i na długo zostanie w pamięci uczestnikom imprezy.

Dyrektor Andrzej Muchorowski zapewnił ciepły i wspólny posiłek wszystkim obecnym.  

Zapraszamy do ZSR CKP do spaceru po holach szkolnych ,na których są umieszczone tablice, informujące z czego Polacy są dumni. Warto też zapoznać się  z ekspozycją 70-lecia Naszej Szkoły umieszczoną w Izbie Pamięci.

Tegoroczne obchody miały na celu zaprezentowanie wspólnego dziedzictwa historycznego, przekazywanego przez ojców naszych i dziadków z pokolenia na pokolenie, którą nauczyciele ZSR CKP w Świdwinie w sposób udoskonalony przekazali swoim wychowankom.  Uroczystość ta nie odbyłaby się bez ogromnego zaangażowania i współpracy uczniów i nauczycieli, za którą serdecznie dziękujemy. Szczególne podziękowania za trafione i innowacyjne pomysły w przygotowaniu tej uroczystości kierujemy do Dyrekcji Szkoły i Pani Małgorzaty Sokołowskiej i Pani Doroty Lewandowskiej.

M.S, J.Z

Obrazy artykułów: 100list1.jpg

Obrazy artykułów: 100list2.jpg

Obrazy artykułów: 100list3.jpg

Obrazy artykułów: 100list4.jpg

Obrazy artykułów: 100list5.jpg

Obrazy artykułów: 100list6.jpg

Obrazy artykułów: 100list7.jpg

Obrazy artykułów: 100list8.jpg

Obrazy artykułów: 100list9.jpg

Obrazy artykułów: 100list10.jpg

Obrazy artykułów: 100list11.jpg

Obrazy artykułów: 100list12.jpg

Obrazy artykułów: 100list13.jpg

Obrazy artykułów: 100list14.jpg

Obrazy artykułów: 100list15.jpg

Obrazy artykułów: 100list16.jpeg

Obrazy artykułów: 100list17.jpeg

Obrazy artykułów: 100list18.jpeg

Obrazy artykułów: 100list19.jpeg

Obrazy artykułów: 100list20.jpeg

Obrazy artykułów: 100list21.jpeg

 


Narodowe Czytanie
Data dodania: 05.11.2018 r.

NARODOWE CZYTANIE

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji. Dnia 23.10.2018r w Zespole Szkół Rolniczych  CKP w Świdwinie obyło się czytanie „Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. Juz po raz kolejny uczestniczymy w Akcji Narodowe Czytanie organizowanej pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W zeszłym roku otrzymaliśmy od Pana Prezydenta i Jego kancelarii list z podziękowaniem oraz wyjątkowe wydanie dramatu Wyspiańskiego. Tegoroczna lektura, a zwłaszcza jej autor jest dla nas szczególnie ważny, ponieważ Stefan Żeromski to patron naszej szkoły. „Przedwiośnie” połączyło uczniów i nauczycieli. Fragmenty utworu Żeromskiego czytały nauczycielki języka polskiego: Dorota Lewandowska, Anna Strzelecka – Knut, Beata Goleniowska oraz uczniowie klasy II TI : Kuba Włodarczyk, Daniel Małolepszy, Hubert Janiuk, Szymon Szklarski oraz z III B TŻ : Kasia Bączkowska, Natalia Galant i Klaudia Grzegorczyk. Akcję wspomogły piękną dekoracją :Małgorzata Klekowiecka i Anna Dziórawiec. Była to również okazja do przedstawienia aktualności utworu Żeromskiego. Mimo upływu lat powieść – pytań , jak mówi się o „Przedwiośniu”, wciąż skłania do refleksji, tym razem, nad kształtem współczesnej Polski

Dorota Lewandowska – nauczycielka ZSR CKP w Świdwinie

Obrazy newsów: czyta1.jpg

Obrazy newsów: czyta2.jpg

Obrazy newsów: czyta3.jpg


Biegi przełajowe
Data dodania: 05.11.2018 r.

MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA W SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH CHŁOPCÓW

 – TYCHOWO 19. 10.2017r.

 

Dnia 19 października 2017 roku w parku przy ZSP w Tychowie odbyły się. Mistrzostwa Województwa w Sztafetowych Biegach Przełajowych.

W zawodach prawo startu miały zwycięskie sztafety z zawodów powiatowych. Reprezentacja chłopców z naszej  Szkoły zajęła piąte miejsce w następującym składzie.

Sztafeta chłopców w składzie:

  1. Rakowski Szymon 2 MO                              3:16,
  2. Kowalewski Jakub 2 b TMR- czas               3:19,
  3. Daniel De Lorm 3 a TMR- czas                    3:06,
  4. Wiak Krzysztof 3 a TMR- czas                     3:08,
  5. Orenczak Daniel 2 MO- czas                        3:18,
  6. Zygmunt Wieczorek 2b TMR- czas              3:23,
  7. Kurlapski Filip 1b TMR- czas                      3:14,
  8. Bodys Jakub 2 TI- czas                                3:18,
  9. Siwek Szymon 1 b TŻiUG-czas                   3:05,                     

10.Kurlapski Dawid 3 a TMR- czas 3:31            

Rezerwowi:

Bieniek Marian 3 a TMR,

Strużyński Michał 1 TI,

Furtak Michał 1 a TZi UG,

Furman Damian 1 a TMR.

Łączny czas 10x 1000 m. 32:42

Opiekun grupy- Marcin Popow.

Klasyfikacja końcowa pierwsza szóstka:

1 – XIII LO Szczecin                31:43,

2- VI LO Koszalin                    31:48,

3- ZS 1 Szczecinek                   32:02,

4- ZS 1 Goleniów                     32:26,

5- ZSR-CKP Świdwin              32:42.

6- I LO Gryfino                        32:44

Obrazy newsów: 2018przel.jpg

Obrazy newsów: 2018przel1.jpg

Wycieczka do Warszawy
Data dodania: 05.11.2018 r.

Wycieczka do Warszawy

W dniach 18-20  października 2018 uczniowie naszej szkoły brali udział w wycieczce dydaktycznej zorganizowanej w ramach realizowanego projektu z zakresu edukacji ekonomicznej pt. „Pieniądze -  motory życia”.  Wycieczka dofinansowywana była przez Narodowy Bank Polski, a wzięło w niej udział 40 uczniów głównie z klas III i II Technikum Ekonomicznego, a także po kilka osób z klas TMR i TŻiUG.

W programie wycieczki były zajęcia edukacyjne i zwiedzanie Centrum Pieniądza NBP im. S. Skrzypka, co miało ścisły zawiązek z realizowanym projektem „Pieniądze – motory życia”. Oprócz tego pierwszego dnia udało nam się zwiedzić Park Łazienki Królewskie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Stadion PGE Narodowy trasą „Piłkarskie emocje”.

Drugiego dnia udaliśmy się metrem do Muzeum Powstania Warszawskiego, potem na cmentarz Stare Powązki i do Świątyni Opatrzności Bożej. Dzień zakończyliśmy wizytą w Centrum Nauki Kopernik.

Trzeci dzień to zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem. Przeszliśmy przez Park Saski na Plac J. Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza, pomnikami Józefa Piłsudskiego i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Dalsza trasa wiodła przez Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Stare Miasto z Zamkiem Królewskim i Barbakanem. Widzieliśmy między innymi: Pałac Prezydencki, kościół Św. Anny, Hotel Bristol, pomniki Adama Mickiewicza, Mikołaja Kopernika i Małego Powstańca.

Dzień zakończyliśmy pobytem na tarasie widokowym Pałacu Kultury i Nauki, skąd mogliśmy obserwować to, co udało nam się zwiedzić oraz to, co będziemy chcieli zwiedzić w czasie kolejnych pobytów w Warszawie.

Obrazy artykułów: war4.jpg

Obrazy artykułów: war24.jpg

Obrazy artykułów: war31.jpg

więcej zdjęć kliknij TUTAJ

Konkursy przedmiotowe
Data dodania: 30.10.2018 r.

Wykaz osób zakwalifikowanych do etapu rejonowego konkursów przedmiotowych uczniów gimnazjum – rok szkolny 2018/2019

Fizyka:

-Bujnicka Kalina

-Błaszkiewicz Iga

-Wojewoda Ilona

-Majcher Grzegorz

-Merdasińska Gabriela

-Wieczorek Zofia

Geografia:

-Grzelecki Marceli

-Starosta Jakub

-Klimowski Adrian

-Mikołajski Igor

-Mykieta Magdalena

-Pachciarek Lidia

-Miter Aleksandra

-Minga Igor

-Sekuła Jakub

-Boczulak Cezary

-Głodny Szymon

-Jusiński Igor

-Kępa Wiktoria

-Buniak Kornelia

Chemia:

-Szott Julia

-Mnich Magdalena

-Wrotkowska Emilia

-Wieczorek Zofia

Język niemiecki:

-Grigoriew Nelli

-Gryzel Wiktoria

-Kwiatkowska Aleksandra

Historia:

-Mikołajski Igor

-Mykieta Magdalena

-Ciszewska Jadwiga

-Michnik Filip

-Jusiński Igor

-Krzyszkowski Adrian

-Osińska Sandra

-Wrotkowska Emilia

-Buniak Kornelia