Aktualności
Stefan Żeromski w kinie
Data dodania: 11.04.2022 r.

Stefan Żeromski w kinie

Nazywamy go ,,SUMIENIEM POLSKIEJ LITERATURY”

 

Pamięć o wybitych jest ważna. W tym roku szkolnym postanowiono zorganizować tydzień pamięci o naszym patronie Stefanie Żeromskim. Przygotowano mnóstwo atrakcji: quiz o patronie, konkurs plastyczny, tablice informacyjne czy też przyznano nagrody dla  najbardziej zasłużonych uczniów, które noszą  miano ,,STEFANY”.

Jedną z najbardziej interesujących atrakcji była lekcja, której temat brzmiał ,,Stefan Żeromski w kinie”. Została przygotowana przez uczennice klasy 4 (Joannę Cichewicz, Aleksandrę Grążkę, Natalię Pielesiak, Roksanę Bochat oraz Klaudię Tryańską) i przez Panią Edytę Szałkowską.

Powszechnie o Stefanie Żeromskim mówimy iż, jest on ,,SUMIENIEM POLSKIEJ LITERATURY”, a to zupełnie nie przypadkiem. Każda z jego powieści wywoływała w społeczeństwie niesamowite poruszenie. Tematy, które w swoich powieściach poruszał Żeromski, miały znaczący wpływ na ówczesne społeczeństwo, a ich treść stała się ponadczasowa. To, o czym pisał, zawsze odnajdywało swoje odzwierciedlanie w świecie, a w szczególności w zachowaniach ludzkich czy też w sytuacji polityczno-historycznej.

Stefan Żeromski to polski prozaik, publicysta, dramaturg. Nie zawsze posługiwał się swoją prawdziwą tożsamością. Posługiwał się pseudonimami: Maurycy Zych, Józef Katerla, Stefan Iksmoreż.

Urodził się 14 października 1864 roku w Strawczynie. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej herbu Jelita. Młodość spędził w biedzie i w bardzo ciężkich warunkach. Od najmłodszych lat zajmował się literaturą. Jego hobby było czytanie książek i wędrówki po górach i lasach. W wieku 10 lat rozpoczął naukę. Uczęszczał do gimnazjum męskiego znajdującego się w Kielcach. Nauka matematyki była dla niego zmorą, dlatego ukończył tę szkołę w wieku 22 lat. Trudności finansowe i kłopoty zdrowotne sprawiły, że Żeromski nie uzyskał matury i jesienią 1886 roku wyjechał do Warszawy, gdzie wstąpił do Szkoły Weterynaryjnej(nie potrzebna była matura). Marzył o medycynie.

Zmarł w 1925 roku mając 61 lat, dziś mógłby mieć 158 lat.

 

Pozostawił po sobie olbrzymi majątek – LITERATURĘ!

 

 

Takie powieści jak: ,,Ludzie bezdomni”, ,,Syzyfowe prace”, ,,Popioły”, ,,Róża”, ,,Wierna rzeka”, ,,Siłaczka”, ,,Dzieje grzechu”, ,,Przedwiośnie” itp. 

To twórczość mająca niesamowicie silny wpływ na odbiorców. Każda z powieści w jakiś sposób poruszała. Miała w sobie swój indywidualny urok, który pozwalał na odnalezienie wielu odpowiedzi, na trudne pytania które w rzeczywistości zdawały się być zbyt skomplikowane do rozszyfrowania. Atmosfera, którą wprowadzał do twórczości, stała się inspiracją dla wielu reżyserów filmowych, do tego by przenieść Żeromskiego na ekran. Właśnie to na postawie jego twórczości powstało wiele filmów.

 

„Syzyfowe prace” – polski film obyczajowy z 2000 r. w reżyserii Pawła Komorowskiego, adaptacja powieści Syzyfowe prace Stefana Żeromskiego. Oprócz wersji kinowej, powstał również serial telewizyjny o tym samym tytule.

Data pierwszego pokazu: 10 listopada 2000

Reżyser: Paweł Komorowski

Na podstawie: Syzyfowe prace

Główne role: Łukasz Garlicki; Bartłomiej Kasprzykowski

 

 

,,Doktor Judym”- film jest opowieścią o życiu Tomasza Judyma, lekarza z powołania, który oprócz leczenia chorych pragnie usunąć też społeczne przyczyny chorób – nędzę i niesprawiedliwość społeczną, która tę nędzę wywołuje. Jego radykalizm i bezkompromisowość zraża do niego jednak środowisko ludzi bogatych. Judym w swoich poglądach i działaniach pozostaje samotny, tracąc także szansę na miłość w  życiu prywatnym.

Rok produkcji: 1975

Reżyseria: Włodzimierz Haupe

Scenariusz: Andrzej Szczypiorski i Włodzimierz Haupe

Główne role: Jan Englert i Anna Nehrebecka

 

Przedwiośnie” – polski film fabularny z 2001 w reżyserii Filipa Bajona na podstawie powieści Przedwiośnie. Opowiada o życiu Cezarego Baryki, który wychował się w Baku w Imperium Rosyjskim, jako syn Polaka – inżyniera, pracującego przy tamtejszych szybach naftowych. Cezary przyjeżdża do Polski po uzyskaniu przez nią niepodległości w 1918 roku, która jest dla niego krajem, który zna tylko z opowiadań rodziców.

Zakończenie filmu różni się od zakończenia książki, gdyż Cezary  umiera.

Główne role: Mateusz Damięcki, Krystyna Janda, Janusz Gajos.

 

Z przyczyny powszechności twórczości naszego patrona na ekranie telewizyjnym zorganizowano wykład, aby podnieść świadomość, jak bardzo współczesne są to treści i jak wiele cennych prawd przekazują. Ponadczasowość twórczości Żeromskiego sprawiła, że jego literatura doczekała się tylu adaptacji filmowych.

 

Joasia Cichewicz

POGADUSZKI O POEZJI I NIE TYLKO?
Data dodania: 31.03.2022 r.

 

Obrazy newsów: pogaduszki_2022.jpg

POGADUSZKI O POEZJI I NIE TYLKO…

W klubie europejskim w czwartek 24.03 odbyło się spotkanie pod hasłem

POGADUSZKI O POEZJI I NIE TYLKO

w miłym, klimatycznym nastroju przy życzliwym audytorium 

Ania Janiszewska i Klaudia Żukowska

przedstawiły swoją poetycką twórczość, budząc zaciekawienie słuchaczy. Na spotkaniu literackim były też odczytane wiersze poetów:, K.K. Baczyńskiego, W. Szymborskiej,

A. Asnyka, L. Staffa, które prowokowały zebranych do dyskusji i dzielenia się swoimi opiniami na temat wysłuchanych utworów.

Przy małej kawusi i smakołykach zostały przedstawione fragmenty  książki Natalii De Barbaro "Czuła przewodniczka, kobieca droga do siebie", które wzbudziły zainteresowanie dziewcząt.

Spotkanie zostało zakończone miłym akcentem, wspólną fotografią. 

                                                                                                      Opiekunka  J. Zbieg

Życie wywrócone do góry nogami
Data dodania: 24.03.2022 r.

Życie wywrócone do góry nogami

 

‘Jesteście Państwo wśród przyjaciół, którzy pragną podnieść Was na duchu i  zapewnić, że nie jesteście sami‘. 

 

Inwazja Rosji na naszego wschodniego sąsiada uruchomiła błyskawicznie lawinę pomocy i zaangażowała wielu Polaków. To niewyobrażalne, jak w ciągu chwili życie ludzkie potrafi nabrać zupełnie innych barw - szarych barw. Barw, które swoją wymową nie wróżą niczego dobrego. Życie ludzkie jest wartością bezcenną, lecz kosztowną. Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że społeczeństwo ukraińskie w większości musiało opuścić swój kraj. Polacy okazują wiele empatii, otwierają serca dla uchodźców, otwierają swoje domy, obdarowują naszych sąsiadów mnóstwem pomocy. Jesteśmy  w stanie wyobrazić sobie jak moglibyśmy zachować się na miejscu przybyłych, wyobrazić sobie co czują - jak bardzo ich serca krwawią, lecz nie jesteśmy w stanie poczuć się jak oni. Dobytki życia, bliscy, których pozostawili w swoim kraju - to już przeszłość. Dziś liczy się życie. Obserwując sytuację w mediach oraz w naszym otoczeniu jesteśmy skłonni pozwolić sobie na chwilę refleksji, która u wielu wywołuje chęć niesienia pomocy. Z tego nasza szkoła jest bardzo dumna. Za naszą wschodnią granicą toczy się krwawa wojna. Przerażające obrazy, które oglądamy za pośrednictwem mediów, to nie film, to nie koszmar senny - to rzeczywistość, z którą nie można się pogodzić.

Bestialska napaść na Ukrainę stanowi naruszenie podstawowych praw, na których oparta jest nasza współczesna cywilizacja, powojennego ładu i zasad pokojowego współistnienia w Europie. Integralność terytorialna i prawo do życia w pokoju Ukrainy zostały brutalnie pogwałcone. Nasi sąsiedzi tracą życie, domy, dorobek życia. Trudno opisać słowami ich tragedię… Wszyscy, którzy znają historię XX wieku, wiedzą, jak nieludzka jest wojna. W Polsce tego boleśnie doświadczyliśmy i bardzo dobrze pamiętamy. Wielokrotnie na lekcjach polskiego czy też historii epoka literacka „wojna i okupacja” zobrazowała nam, jak brutalny jest czas wojny. Poruszane w literaturze motywy związane z tym okresem są doskonałym odzwierciedleniem dzisiejszej sytuacji oraz zwierciadłem tego, jak czas wojny przeżywali nasi przodkowie.

Nauczeni na licznych przeciwnościach Polacy posiadają świadomość krzywdy ludzkiej. Posiadają wrażliwość na brutalne sytuacje.

Jak wszystkim powszechnie wiadomo nasza szkoła również w swoje progi przyjęła gości z Ukrainy, w celu umożliwienia im schronienia w tak trudnym dla nich czasie. Wieść ta nie przeszła wśród    społeczności uczniowskiej bez echa. Uczniowie wraz z nauczycielami solidaryzują się ze społeczeństwem ukraińskim i wyrażają chęć niesienia im pomocy. W szkole utworzyła się ogromna grupa wolontariuszy na czele z Panem Dyrektorem Danielem Nowakiem, który sam podkreśla iż szkolni wolontariusze to „żołnierze pokoju, a wręcz Anioły”. Grupa oraz grono pedagogiczne, a także ludzie z zewnątrz w pełni solidaryzują się z naszymi sąsiadami. Całym sercem są z nimi. Kierują ku nim najserdeczniejsze myśli i wyrazy wsparcia. Organizują liczne akcje, zbiórki, aby nasi goście mogli poczuć się choć odrobinę komfortowo. Wolontariusze oraz wszyscy zaangażowani w pomoc dostają liczne podziękowania od przybyłych. Społeczność ukraińska jest bardzo wdzięczna za okazaną pomoc. Wyrażają oni podziękowania w formie licznych uśmiechów pomimo krzywdy, którą doznali. Sami między sobą wspierają się i próbują przetrwać ten trudny czas. Różnorodne grupy wiekowe, ludzie którzy pozostawili dobytki na terenie swojego umiłowanego kraju. Dziś przeżywają dramat ich życie wywróciło się do góry nogami. To w Polsce szukają perspektywy na lepsze jutro.

Wspierajmy ich.

Zastanawiamy się nad innymi formami wsparcia i zachęcamy wszystkich do zaangażowania się w pomoc dla naszych sąsiadów, którzy w tych dniach doświadczają niewyobrażalnej tragedii.

 

Joanna Cichewicz

Wydarzenia sportowe w naszej szkole
Data dodania: 14.03.2022 r.

Obrazy newsów: sportowcy2022.jpg

Wydarzenia sportowe w naszej szkole - marzec 2022

Marzec w naszej szkole rozpoczął się na sportowo. Przez trzy kolejne dni od 2 do 4 marca szkoła była gospodarzem imprez sportowych. Rozegrano Turnieje w grach zespołowych szkół ponadpodstawowych o mistrzostwo powiatu w ramach Licealiady Szkolnego Związku Sportowego.

            Wyniki  poszczególnych turniejów przedstawiają się następująco:

 

02.03.2022 r.  Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt i Chłopców

            Dziewczęta                                                     Chłopcy

I – ZSR CKZ Świdwin                                       I – ZS Połczyn Zdrój

II – SZ Połczyn Zdrój                                       II – ZSR CKZ Świdwin                         

III – SZ Świdwin                                              III – ZS Świdwin

 

Skład drużyny dziewcząt: Julia Gudalewicz, Adrianna Kozubowska, Agnieszka Potyralska, Amelia Sypniewska, Izabela Jagodzińska, Karolina Linek, Klaudia Żukowska, Maja Bialik, Natalia Nawrocka, Natalia Niewiadomska, Nikola Kotkowska, Nikola Motylska, Aleksandra Grążka, Oliwia Orlińska

Opiekun: Jacek Gałas

 

Skład drużyny chłopców: Jakub Magryn, Konrad Dobrowolski, Dawid Bogacz, Filip Wiśniewski, Jakub Bobryk, Dawid Zelek, Michał Woźniak, Stanisław Kosiński, Hubert Żuczkowski, Kacper Kotkowski, Dawid Szulecki, Piotr Płoński, Szymon Wojtulski, Jakub Pełczyński

Opiekun: Marcin Popow

 

03.03.2022 r. Turniej Piłki Koszykowej Dziewcząt i Chłopców

            Dziewczęta                                                     Chłopcy

I – ZSR CKZ Świdwin                                       I – ZSR CKZ Świdwin

II – ZS Świdwin                                               II – ZS Świdwin

III – ZS Połczyn Zdrój                                      III – ZS Połczyn Zdrój

 

Zespół Szkół Rolniczych CKZ im. S. Żeromskiego reprezentowali:

- Zuzanna Wesołowska, Oliwia Dymer, Nikola Piecuch, Patrycja Trąbińska, Agata Staniec, Wiktoria Radziejewska, Patrycja Kwaśna, Klaudia Gołębiowska, Amelia Knach, Dominika Mroczek

- Adrian Hoptasz, Michał Woźniak, Hubert Żuczkowski, Jakub Kaleciński, Ernest Szczepański, Kacper Kotkowski, Hubert Siwiaszczyk, Kamil Kozioł, Bartosz Zgórski, Dawid Szulecki

 

Opiekun: Edward Dzieruk

 

04.03.2022 r. Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt i Chłopców

            Dziewczęta                                                     Chłopcy

I – ZSR CKZ Świdwin                                       I – ZS Połczyn Zdrój

II – ZS Połczyn Zdrój                                       II – ZSR CKZ Świdwin

III – ZS Świdwin                                              III – ZS Świdwin

 

Skład drużyny dziewcząt: Weronika Kaczor, Magdalena Rosińska, Daria Kruszewska, Natalia Surkont, Aleksandra Juszczak, Aleksandra Rudnicka, Aleksandra Wróblewska, Aleksandra Kubicka, Maria Krumin, Katarzyna Kulewicz

Opiekun : Jarosław Kulikowski

 

Skład drużyny chłopców: Dawid Strzechmiński, Gleb Shchedlovskyi, Michał Kuczyński, Kacper Jonak, Kacper Pyra, Krzysztof Blutka, Mateusz Franas, Jakub Kruszewski

Opiekun: Wojciech Ogiejko

Olimpiada Teologii Katolickiej
Data dodania: 11.03.2022 r.

Obrazy newsów: olimpiada_teo.jpg

W koszalińskim Wyższym Seminarium Duchownym 9 marca odbył się diecezjalny etap Olimpiady Teologii Katolickiej. Hasłem tegorocznej edycji były „Oblicza miłosierdzia w nauczaniu i praktyce Kościoła”.

Uczestnicy w ramach przygotowań mieli za zadanie zapoznać się np. z wybranymi fragmentami biblijnymi, dokumentami Kościoła czy "Dzienniczkiem" św. s. Faustyny Kowalskiej.

Naszą szkołę reprezentowały Natalia Bredla z klasy 3aTŻiUG oraz Zuzanna Wesołowska z klasy 3bTŻiUG.

rekrutacja

Egzamin zawodowe

Egzamin zawodowe

ZSR CKZ w Świdwin

Access denied for user 'zsrckpco'@'localhost' (using password: NO)Access denied for user 'zsrckpco'@'localhost' (using password: NO)