Aktualności
OGŁOSZENIE
Data dodania: 19.04.2018 r.

Obrazy newsów: nagowek.jpg

OGŁOSZENIE O NABORZE DO  UCZESTNICTWA W PROJEKTACH UNIJNYCH

Informujemy że rozpoczynamy nabór naszych uczniów do uczestnictwa w projektach unijnych wsparcia szkolnictwa zawodowego na rok szkolny 2018/2019 oraz lata następne. KAŻDY (naprawdę każdy!!!) uczeń naszego Zespołu Szkół Rolniczych (4 kierunki technikum oraz 2 kierunki ZSZ) może zostać objętym jednym z projektów i otrzymać wsparcie w następujących kategoriach:

  1. Staże zawodowe – 4 tygodnie płatne 1.850,- brutto, plus ubranie robocze (do 250,-) oraz zwrot kosztów dojazdów na staż
  2. Stypendium naukowe za wyniki w nauce w kwocie 500,- płatne co miesiąc
  3. Bezpłatne kursy na prawo jazdy kategorii B, oraz T
  4. Bezpłatne kursy, w tym na obsługę wózków widłowych, ładowarek czołowych, maszyn samobieżnych, oraz sterowania obrabiarkami numerycznymi CNC, informatyczne, programowania, baristy, barmański itp
  5. Bezpłatny kurs nauki języków obcych zawodowych zakończony międzynarodowym certyfikatem
  6. Przygotowanie na studia we współpracy z uczelniami wyższymi  - realizowane w trakcie zajęć lekcyjnych
  7. Doradztwo zawodowe
  8. Wyjazdy zawodoznawcze, wycieczki do zakładów pracy, spotkania z pracodawcami, wyjazdy szkoleniowe na uczelnie wyższe 

Obydwa projekty trwać będą przez jeszcze przez 4 lata i obejmować będą również  tych uczniów którzy dopiero w tym roku rozpoczną naukę w naszym Zespole Szkół Rolniczych.  

Informacji udzielają:

Daniel Nowak – kierownik projektu dla TMR i ZSZ MO

Agnieszka Strumińska – kierownik projektu dla Te, TŻ, TI i ZSZ K

Andrzej Bohdal

Asystent projektu

 

Obrazy newsów: stopka_projekt.jpg

Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są Twoje zainteresowania.
Data dodania: 06.04.2018 r.

„Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są Twoje zainteresowania”.

(S. Argov)

 

Od dnia 22 marca w klubie europejskim młodzież naszej szkoły miała możliwość zaprezentowania swoich pasji i talentów. Na ekspozycji pojawiły się prace Martyny Maląg, Dawida Wojewody, Michała Szenichowicza, Maćka Kisłego, Huberta Białousa, Norberta Krawczyńskiego i Piotra Komorowskiego. Były to prace plastyczne – rysunki, obrazy, fotografie, a także poezja. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, szczególnie chętnie odwiedzała ją młodzież z internatu. Sprawiła także, że kilkoro uczniów zadeklarowało chęć pokazania swoich rysunków i wierszy w najbliższym czasie.

Wystawa nie udałaby się tak wspaniale, gdyby nie duże zaangażowanie uczniów klasy II B TMR Patryka i Michała Jaremów.

                                               Organizatorki – Jadwiga Zbieg, Anna Dziórawiec

 

Obrazy newsów: wystawa1.jpg

Obrazy newsów: wystawa2.jpg

Obrazy newsów: wystawa3.jpg

Obrazy newsów: wystawa4.jpg

Obrazy newsów: wystawa5.jpg

Obrazy newsów: wystawa6.jpg

Obrazy newsów: wystawa7.jpg

Obrazy newsów: wystawa8.jpg

Dziękujemy za pomoc
Data dodania: 22.03.2018 r.

Dnia 13 marca 2018r. w naszej szkole uczennice klasy 4b oraz ia TŻIUG: Klaudia Mulawka, Natalia Mańkowska, Joanna Jas i Karolina Michota przeprowadziły kwestę na rzecz chorego na białaczkę Jakuba Latopolskiegi. Zebrano kwotę 2544zł

Obrazy newsów: dla_kuby.jpg

Wójt Gminy Kazimierz Lechocki osobiście podziękował uczennicom za zaangażowanie i wsparcie akcji charytatywnej dla Kuby.

?Naplotkowała sosna ,że już się zbliża wiosna...?
Data dodania: 22.03.2018 r.

„Naplotkowała sosna ,że już się zbliża wiosna...”

 

21.03.2018r jak co roku uczniowie i nauczyciele ZSR CKP w Świdwinie przywitali długo wyczekiwaną Panią Wiosnę. Była przednia zabawa i prawdziwe szaleństwo!!! Przebieranki,tańce, śpiewy i zdrowa rywalizacja. Nie zabrakło symbolicznego spalenia Marzanny i pysznego poczęstunku zafundowanego przez Dyrekcję Szkoły. Uroczystość przyciągnęła nawet najzagorzalszych wagarowiczów. Młodzież  pokazała,że to szczególne święto można spędzić inaczej, chociażby integrując się ze społecznością szkolną. Po tak udanej zabawie z pewnością już nie powróci zima.

Obrazy newsów: 2018wiosna1.jpg

Obrazy newsów: 2018wiosna2.jpg

Obrazy newsów: 2018wiosna3.jpg

Obrazy newsów: 2018wiosna4.jpg

Obrazy newsów: 2018wiosna5.jpg

Obrazy newsów: 2018wiosna6.jpg

Obrazy newsów: 2018wiosna7.jpg

Wręczono nagrody
Data dodania: 20.03.2018 r.

Wręczono nagrody

We wtorek 20.03.2018 r  w ZSR CKP w Świdwinie została wręczona nagroda Kapituły im. kpr. Władysława Poddubnego "Sokoła" 1924-1978, Żołnierza Wyklętego, Dawidowi Gojlikowi( uczniowi III TMR) i wyróżnienie Marcinowi Włodarczykowi(uczniowi III TI) .

Nagroda ufundowana przez rodzinę patrona, została  wręczona przez Pana Kazimierza Socha Borzestowskiego,Prezesa Towarzystwa Upiększania Miasta Kartuz, Współpracownika gdańskiego IPN, felietonisty kwartalnika „Wyklęci”, uhonorowanego Złotym Krzyżem Zasługi(nagrodą przyznaną przez Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudę), w asyście  Pana Tomasza Kocenta, mjr ZPRP , Prezesa Okręgu Kaszubsko-Pomorskiego Związku Piłsudczyków RP. Spotkanie zostało połączone z prelekcją na temat wybranych zagadnień historii Polski,w szczególności Żołnierzy Wyklętych, Niezłomnych,  z uwzględnieniem działań na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim. Młodzież  miała okazję dowiedzieć się również wielu cennych informacji o działalności ZPRP , Józefie Piłsudskim i samym Władysławie Poddubnym, którego sylwetkę przybliżył nam Pan Tomasz Kocent,wnuk patrona nagrody .  Uroczystość zakończyła się wspólnym zaśpiewaniem marszu „My pierwsza Brygada”, ulubionej pieśni Marszałka Józefa Piłsudskiego, będącej od 2007r  Pieśnią Reprezentacyjną Wojska Polskiego. 

Obrazy: marzec1.jpg

Obrazy: marzec2.jpg

Obrazy: marzec3.jpg

Obrazy: marzec4.jpg

Za zasługi w krzewieniu wiedzy historycznej oraz godną naśladowania postawę patriotyczną i społeczną.
Data dodania: 12.03.2018 r.

"Za zasługi w krzewieniu wiedzy historycznej oraz godną naśladowania postawę patriotyczną i społeczną."

Obrazy newsów: pilsudczycy.png

Związek Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej

Obrazy newsów: orze.png

„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska.”

 

Mamy  ogromną przyjemność poinformować, iż Kapituła Nagrody im. kpr. Władysława Poddubnego "Sokoła" 1924-1978, Żołnierza Wyklętego, postanowiła w roku 2018, nadać nagrodę kol. Dawidowi Gojlikowi (uczeń klasy III TMR) Jednocześnie zawiadamiamy, iż kol. Marcin Włodarczyk(uczeń klasy III TI) otrzyma wyróżnienie kapituły.

Wręczenie nagrody odbędzie się we  wtorek 20.03.2018.  Połączone zostanie z prelekcją patriotyczno-historyczną dotyczącą przede wszystkim Żołnierzy Wyklętych, ze szczególnym uwzględnieniem działań na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim. 

Nagroda ufundowana przez rodzinę patrona, zostanie wręczona przez Pana Kazimierza Socha Borzestowskiego uhonorowanego Złotym Krzyżem Zasługi(nagrodą przyznaną przez Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudę), w asyście wnuka patrona nagrody, Tomasza Kocenta występującego w imieniu kapituły.

  W roku 2018 laureat został wybrany z  woj. Zachodniopomorskiego, ze Świdwina, gdzie do końca swych dni żył patron nagrody, w następnym roku  ma to  być woj. Podlaskie gdzie operował jego oddział do 1947 roku. Nagradzane są osoby, wyróżniające się swą postawą patriotyczną i społeczną, raczej z mniejszych miejscowości, w przedziale wiekowym między 17 a 23 rokiem życia. W takim wieku bowiem Władysław Poddubny odbywał służbę najpierw od 1942 roku w Armii Krajowej (AK) na Nowogródczyźnie m.in. pod dowództwem mjr Jana Piwnika "Ponurego" i następnie do 1947 roku w Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość (WiN) na Podlasiu. Nagroda w zamyśle kapituły jest hołdem dla tysięcy, często bezimiennych szeregowych i podoficerów, żołnierzy podziemia antykomunistycznego, po 1945 roku.

Hasłem przewodnim Związku Piłsudczyków RP są pierwsze słowa statutu: "Łączy nas szacunek dla człowieka, który wbrew wielu przeciwnościom budował w ludziach wiarę w przyszłą Niepodległą Polskę i do tej niepodległości Naród doprowadził. Wiara w Polskę i zwykły szacunek do panteonu jej bohaterów jest przecież nie tyle obowiązkiem, co fundamentem współczesnego rozwoju ze względu na ducha historii. Józef Piłsudski powiedział: Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium. Uniwersalne postawy, sprawdzone w przebiegu lat i budujące poczucie wspólnoty, takie jak cześć prawdziwym bohaterom, ludziom, którzy zadedykowali swoje życie po to, by dzisiaj żyło się godnie, byśmy nadal mogli pod wspólnym godłem wyznawać to, co dla naszej tożsamości narodowej jest najpiękniejsze i najważniejsze. Wymagają one pielęgnacji, zasługują na kontynuację oraz są jednym z celów Związku".  

Dyrekcja ZSR CKP w Świdwinie, Grono Pedagogiczne i uczniowie naszej szkoły gratulują wyróżnień i są niezwykle dumni z postaw reprezentowanych przez naszych wychowanków. 

"Ludzie tworzą miejsca, a miejsca tworzą ludzi"
Data dodania: 09.03.2018 r.

„Ludzie tworzą miejsca, a miejsca tworzą ludzi”

„To piękne, gdy człowiek może być dumny ze swojego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być dumne z niego”

H. Lincoln

03.03.2018 r.  Dyrekcja ZSR CKP w Świdwinie i uczniowie klasy I A TŻiUG wraz z wychowawczynią panią Zofią Kłos uczestniczyli w uroczystościach miejskich poświęconych 73 rocznicy od kiedy Świdwin jest miastem polskim. 

Uroczystości rozpoczęły się pod zamkiem skąd poczty sztandarowe i Świdwińska Orkiestra przeszły do kościoła pod wezwaniem MBNP. Tam odbyła się msza św. w intencji ojczyzny. Następnie uczestnicy zgromadzili się na placu Konstytucji 3 Maja, żeby wysłuchać przemówienia Burmistrza Świdwina Jana Owsiaka. 

Po apelu poległych i oddaniu salwy honorowej złożono kwiaty pod pomnikiem Pamięci Poległym i Pomordowanym Żołnierzom, Ofiarom Faszyzmu i Stalinizmu

Obrazy newsów: 3marca2.jpg

Obrazy newsów: 3marca3.jpg

Obrazy newsów: 3marca4.jpg

Obrazy newsów: 3marca1.jpg

POMÓŻMY KUBIE
Data dodania: 06.03.2018 r.

Obrazy: plakat_kuba.png

Żołnierze Wyklęci historia i pamięć
Data dodania: 28.02.2018 r.

Żołnierze Wyklęci – historia i pamięć

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy po latach zapomnienia wrócili do szerokiej świadomości historycznej Polaków. Ale kim byli Żołnierze Wyklęci?  Rotmistrz Witold Pilecki, major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”, Danuta „Inka” Siedzikówna  i inni? 

Uczniowie ZSR CKP w Świdwinie na tablicach upamiętniających  przybliżyli ich sylwetki, przypomnieli historię ich oporu i represje stosowane przez władzę ludową. Należy zauważyć, że nie tylko dostarczyli nam wielu cennych, pod względem historycznym informacji, ale także tworząc swoje dzieła, wykazali się nieprzeciętnymi zdolnościami artystycznymi i twórczym podejściem do tematu . Serdecznie dziękujemy za ogromne zaangażowanie!

Obrazy artykułów: wyk4.jpg

Obrazy artykułów: wyk6.jpg

Obrazy artykułów: wyk1.jpg

Obrazy artykułów: wyk2.jpg

Obrazy artykułów: wyk3.jpg

Obrazy artykułów: wyk5.jpg

Obrazy artykułów: wyk7.jpg


Śladami historii
Data dodania: 20.02.2018 r.

Śladami historii

Przypadająca w 2018r setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest doskonałą okazją do zapoznania młodzieży ZSR CKP w Świdwinie z zasobami muzealnymi i zabytkami architektonicznymi naszego kraju. 

Już 13.02.2018r klasy II TI i II b TMR z wychowawcami i opiekunami wybrały się na wycieczkę do Szczecina, żeby zwiedzić Podziemne Trasy Szczecina i Muzeum Techniki i Komunikacji- Zajezdnia Sztuki w Szczecinie.

  Podziemne trasy turystyczne, urządzone w schronach:: przeciwlotniczym i przeciwatomowym, znajdują się na terenie Szczecina w rejonie dworca kolejowego.   Pierwszym z udostępnionych obiektów jest poniemiecki schron przeciwlotniczy (LSR-Luftschutz Räume), pochodzący z okresu II wojny światowej, noszący do końca wojny nazwę „Stettin HBF-Kirchplatz”. Obiekt ukończono w 1941 roku, a do jego budowy wykorzystano podziemia fortyfikacji miejskich z XVIII wieku. Schron posiada pięć podziemnych kondygnacji, sięgających 18 metrów w głąb ziemi. Jego powierzchnia wynosi ok. 2,5 tysiąca m², grubość ścian dochodzi do 3 metrów, a stropów do 2,8 metra. Podczas alianckich nalotów na miasto, w schronie chroniło się ok. 5 tysięcy osób. Obiekt często określany jest jako największy schron cywilny z czasów II wojny światowej w Polsce.

Po włączeniu Szczecina do terytorium Polski, obiekt został przebudowany na schron przeciwatomowy. Do lat 90. XX wieku odbywały się tu szkolenia obrony cywilnej. W 2014 roku wnętrza schronu posłużyły jako scenografia filmu „Wielka ucieczka na północ” (reż. Andrzej Fader), ukazującego dalsze losy bohaterów amerykańskiego filmu „Wielka ucieczka” z 1963 roku.W muzeum Techniki i Komunikacji prezentowana jest między innymi historia szczecińskiej komunikacji miejskiej, tramwajowej i autobusowej.

Osobnym tematem jest szczeciński przemysł motoryzacyjny. Prezentowane są motocykle przedwojennej firmy Alba, samochody marki Stoewer, jak i powojenne Junaki. Są też polskie jednoślady: skutery Osa, motorowery:Komar, Żak i Ryś, motocykle: WSK, SHL i Sokoły.Samochody reprezentowane są przez Syreny, Fiaty 125p i 126p, Warszawy, Żuka, Nysę i Stara 25.W muzeum zgromadzono także prototypy polskich pojazdów: Beskida, Smyka, Wszędołaza, LPT i Iskrę.

Dodatkową rozrywką wieńczącą wycieczkę była zabawa młodzieży w Parku Trampolin (intensywna lekcja wychowania fizycznego). Ponadto uczniowie mogli podziwiać Wały Chrobrego i Zamek Książąt Pomorskich, do których krętymi schodami prowadził ich Pan Grzegorz Wilk. 

Kolejna wycieczka o zbliżonej tematyce zaplanowana jest na środę dnia 21.02.2018r. Uczestniczą w niej klasy I a TMR, IV a TMR i II a TŻ wraz z wychowawcami. Pani Anna Mróz zaproponowała młodzieży zapoznanie się z zasobami muzealnymi Muzeum Narodowego w Szczecinie. Muzeum jest obecnie największą instytucją kultury w województwie zachodniopomorskim, sprawującą opiekę nad ponad 150 tys. obiektów, wśród których są arcydzieła sztuki średniowiecznej: Madonny z Dzieciątkiem z Gardna, najstarsze figury NMP na terenie Polski, romańskie kolumny z Kołbacza, krucyfiks z Kamienia Pomorskiego, „piękna Madonna” z Bukowa, cenne zabytki archeologiczne, w tym laska magiczna z poroża łosia sprzed 12 tys. lat z najstarszym przedstawieniem figuralnym na terenie Polski, zbiory nautologiczne, etnograficzne, a także cenne numizmaty. W szczecińskim muzeum znajduje się także największy w Polsce zbiór świadectw kultury materialnej krajów pozaeuropejskich - szczególnie cenna jest kolekcja sztuki afrykańskiej. Nie pozostaje nam nic innego jak tylko życzyć niezapomnianych wrażeń !

Zapraszamy do włączenia się pozostałe klasy w organizowaniu wycieczek o tematyce historycznej na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Obrazy newsów: muz1.jpg

Obrazy newsów: muz5.jpg

Obrazy newsów: muz6.jpg

Obrazy newsów: muz7.jpg

Obrazy newsów: muz8.jpg

Obrazy newsów: muz10.jpg

Obrazy newsów: muz11.jpg

WIERSZE, KTÓRE LUBIMY
Data dodania: 16.02.2018 r.

WIERSZE, KTÓRE LUBIMY

W tym roku szkolnym odbył się kolejny Wieczór Poezji. Nasi uczniowie, a głównie mieszkańcy Internatu, zebrali się w tym wyjątkowym dniu, aby odczytać swoje ulubione wiersze. Byli też tacy, którzy odczytywali własną twórczość.

Sala, w której odbywał się Wieczór Poezji, to Klub Europejski, który na ten wyjątkowy dzień zmienił się nie do poznania. Wszystko dzięki Paniom – Jadwidze Zbieg i Annie Dziórawiec. Sala była przyozdobiona w jesienne, suche liście. Na stole oraz na parapetach znajdowały się świeczki, które dodawały uroku i klimatu. Pan Józef Zychowicz zadbał o łakocie dla uczestników oraz słuchaczy. Na stole nie zabrakło ciasta, cukierków i ciastek.

Na naszym spotkaniu wiersze czytał Norbert Krawczyński, który zdobywał podium w konkursach recytatorskich. Pomiędzy naszymi ukochanymi wierszami i własną twórczością Pan Józef Zychowicz rozweselał nas krótkimi fraszkami (o przyjaźni, miłości, mądrości…). Swoją własną twórczość odczytała Martyna Maląg. Naszym jakże cudownym Paniom naszymi wierszami przypomnieliśmy ich młodość. Nasi słuchacze byli zachwyceni (m.in. Wojciech Gatzke i Michał Szenichowicz). Te wspaniałe momenty zostały uchwycone na fotografiach, które wykonał Adrian Łomako.

Gdy już przeczytaliśmy wszystkie nasze poezje przyszedł czas zadumy, refleksji i rozmów. Gdy tak rozmawialiśmy, łasuchowaliśmy w najlepsze słodycze i ciasta. Po wszystkim przyszedł czas na sprzątanie. Zebrała się dzielna grupa do pomagania i uwinęliśmy się w zaskakującym tempie. 

Dziękujemy za ten Wieczór Poezji i zapraszamy za rok. Mamy nadzieję na więcej własnej twórczości.

Weronika Świszczorowska

Obrazy newsów: wieczor.jpg

Obrazy newsów: wieczor1.jpg

Obrazy newsów: wieczor2.jpg

Obrazy newsów: wieczor3.jpg